Poradnik

Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora

Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora?

Dobór mocy klimatyzatora to zadanie dla autoryzowanego instalatora. Profesjonalna firma branży HVAC powinna zadbać, aby dopasować odpowiednie urządzenia do wskazanych przez Ciebie pomieszczeń.

Oczywiście nie przeszkadza to temu, abyś samodzielnie wyliczył zapotrzebowanie na moc chłodniczą, a tym samym wstępnie oszacował koszt inwestycji. Najprostszą metodą jest określenie powierzchni pomieszczenia, które będzie grzane lub chłodzone. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni klimatyzator musi mieć wydajność 100 W. W przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu lub mających skosy przyjmuje się przelicznik 40 W na 1m3.

Profesjonalna firma instalacyjna, najprawdopodobniej skorzysta z profesjonalnego narzędzia do doboru mocy klimatyzacji, w którym oprócz powierzchni uwzględniane są inne parametry tj.: orientacyjna liczba osób, które będą przebywać w tym wnętrzu, liczba podłączonego i działającego sprzętu RTV/AGD, położenie pokoju względem słońca (od strony północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej), wysokość, na jakim znajduje się pomieszczenie, a także liczba okien czy moc zainstalowanego oświetlenia.

Choć takie obliczenia wydają się być zbyt drobiazgowymi wyliczeniami, to jednak dają najbardziej rzetelne i precyzyjne wyniki.

Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora

Dziękujemy, że poświęciłeś swój czas. Jeżeli masz pytanie, napisz do nas lub zadzwoń.

Kontakt

Rotenso sp. z o.o.
ul. Szyb Walenty 16
41-700 Ruda Śląska


+48 32 285 57 11
info@rotenso.pl
LOGO ROTENSO R WHITE

Bądź z nami na bieżąco!

Dołacz do naszego zespołu!